Saytın menyusu
Statistika

Onlaynda cəmi: 1
Qonaqlar: 1
İstifadəçilər: 0
Giriş forması
Ana səhifə » Arxiv
Bu gün Ermenistan iki azerbaycanlının meyidini Azerbaycana tehvil verib. Bu barede Beynelxalq Qızıl Xaç Komitesinin (BQXK) Azerbaycan nümayendeliyinin metbuat katibi Gülnaz Quliyeva melumat verib.
Emeliyyat Ermenistanın Yeresxavan şeheri ile Azerbaycanın Sederek şeheri arasındakı yolda heyata keçirilib.
Esir ve itkin düşmüş, girov götürülmüş vetendaşlarla elaqedar Dövlet Komissiyasının katibi Şahin Sayılov
bildirib ki, Qazax rayon sakinleri olan Hesen Hüseyn oğlu Hüseynov ve Sakit Şerif oğlu Memmedovun Ermenistan silahlı qüvveleri terefinden martın 2-3-de Qazax rayonunun Mezem kendi ile Ermenistanın İcevan rayonunun God kendi istiqametinde öldürülübler. Ermenistan terefi onları texribat qrupunun üzvleri kimi teqdim etse de, eslinde onlar mülki şexsler olub ve mal-qara otaran zaman sehven Ermenistan terefine keçibler.
Meyidlerin tehvil verilmesi Beynelxalq Qızıl Xaç Komitesinin vasiteçiliyi ile heyata keçirilib.

anspress.com

Baxışlar: 1202 | Əlavə etdi: GVB | Tarix: 03.04.2010 | Şərhlər (0)

İşğal neticesinde 53 340 nefer adam qovulub, 511 dinc sakin öldürülüb, 321 nefer esir götürülüb ve itkin düşüb.

Kelbecer rayonunun işğalından 17 il ötür. Kelbecer 1993-cü il aprel ayının 2-de Ermenistan silahlı qüvveleri terefinden işğal edilib. Dağlıq Qarabağ erazisinden kenarda yerleşen, 1936 kv.km erazisi, 58 min nefer ehalisi olan Kelbecer rayonunun Ermenistan terefinden işğalı neticesinde dinc ehaliye vehşicesine divan tutulub, yerli ehali min iller boyu yaşadığı ata-baba torpağından qovularaq didergin salınıb.
Kelbecerin işğalından sonra 3205 saylı iclasda BMT Tehlükesizlik Şurası 822 saylı Qetname qebul edib. Qetnamede bütün işğalçı qüvvelerin Kelbecer ve Azerbaycanın diger işğal olunmuş rayonlarından derhal çıxarılması teleb olunur. Lakin indiyedek hemin qetnameden ireli gelen her hansı öhdelik yerine yetirilmeyib.
Kelbecer rayonunun ehalisi Azerbaycan Respublika ... Ardını oxumaq »
Baxışlar: 2129 | Əlavə etdi: GVB | Tarix: 02.04.2010 | Şərhlər (0)

Mart Soyqırımı-1918
Mart Soyqırımı ve ya Mart Hadiseleri — 1918-ci ilin 30 mart ve 3 aprel tarixleri arasında Bakı şeherinde ve Bakı quberniyasının müxtelif bölgelerinde, elece de Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lenkeran, Hacıqabul, Selyan, Zengezur, Qarabağ, Naxçıvan ve diger erazilerde Bakı Soveti ve daşnak ermeni silahlı destelerinin azerbaycanlılara qarşı töretdikleri qırğın. Resmi menbelere esasen soyqırımın neticesinde 12 mine yaxın azerbaycanlı qetle yetirilmiş, on minlerle insan itkin düşmüşdür. Azerbaycan prezidenti Heyder Eliyevin 26 mart 1998-ci il tarixli serencamı ile 31 mart Azerbaycanlıların Soyqırım Günü kimi qeyd olunur.
Tarixi faktlar
1917-ci ilde Rusiyada baş vermiş Oktyabr inqilabının neticesinde, Stepan Şaumyanın başçılıq etdiyi bolşevik Bakı Soveti Bakı quberniyasında hakimiyyeti ele keçirmişdir.

Etnik ermeni olan ve Britaniya hökümetinden m ... Ardını oxumaq »
Baxışlar: 7737 | Əlavə etdi: GVB | Tarix: 31.03.2010 | Şərhlər (7)

Genc Vetenperverler Birliyi 31 mart Azerbaycanlıların soyqırımı günü münasibeti ile “Ermenilerin töretdikleri soyqırımlara ve terrorlara son qoyulmalıdır!” mövzusunda tedbir keçirib. Tedbirde qurumun yerli şöbeleri, İdare Heyetine üzv olan teşkilatların nümayendeleri, tarixşünaslar, ziyalılar ve diger qurumların emekdaşları iştirak edibler. Evvelce mart soyqırımında qetle yetirilen soydaşlarımızın eziz xatiresi bir deqiqelik sükutla yad edilib. Daha sonra çıxış eden sedr Müqamet Eliyevin bildirib ki, 1988 ci ilden başlayaraq her il 31 mart azerbaycanlıların soyqırımı günü kimi dövlet seviyesinde qeyd edilir. Mehz merhum Prezidentimiz Heyder Eliyevin teşebüsü ile son iki yüz ilde xalqımıza qarşı töredilmiş ağır cinayetler “Azerbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1988 ci il tarixli fermanı ile hemin hadiselere hüquqi-siyasi qiymet verilib. Sonra qeyd edilib ki, ermenilerin ve onların havadarlarının xal ... Ardını oxumaq »
Baxışlar: 3512 | Əlavə etdi: GVB | Tarix: 30.03.2010 | Şərhlər (4)

Genc Vetenperverler Birliyi (GVB) “Novruz Bayramı Birlik qardaşlıq bayramıdır” mövzusunda tedbir keçirib. Tedbirde Birliyin İdare Heyetinin üzvleri, müşavirler, idman federasiyalarının nümayendeleri, meşqçiler, idmançılar ve valideynler iştirak edibler. Tedbirde çıxış eden GVB-in sedri, fexri beden terbiyesi ve idman işçisi Müqamet Eliyev Azerbaycan xalqını Novruz bayramı münasibetile tebrik edib. O, bildirib ki, esrlerden, qerinelerden keçerek bu günümüze qeder gelen Novruz bayramı ölkemizde geniş qeyd olunur. M.Eliyev Novruz bayramının bir çox Türk ve müselman ölkelerinde, o cümleden Orta Asiyada ve Azerbaycanda qeyd olunduğunu söyleyib. Bildirib ki, qedim dövrlerden bu yana xalqımız Novruzu yeni ilin başlanğıcı hesab edib, onu bolluq, bereket ve firavanlığın ezeli kimi remzleşdirib. M.Eliyev Azerbaycanın odlar ölkesi kimi odla bağlı zengin enenelere malik olduğunu, Novruz bayramının tebietin oyanması, ekinçilik teserrüfatının başlanması ile bağlı qeyd olunduğunu söyleyib. Tedbirde G ... Ardını oxumaq »
Baxışlar: 1075 | Əlavə etdi: GVB | Tarix: 17.03.2010 | Şərhlər (0)

Birlik gencler arasında vetenperverlik mövzusunda sorğu keçirib. Bakı şeherinde keçirilen sorğuda “Ölkenin herbi qüdretini artırmaq üçün ne etmek lazımdır” sualına sorğuda iştirak eden respondentlerin 50%-den çoxu intellektual seviyyenin artırmalı olduğu teklifini destekleyib.
“Sizce hansı televiziya kanalı vetenperverlik mövzusunda olan verlişlere daha çox üstünlük verir” sualını cavablandıran respondentlerin 50%-i “ANS”i, 11%-i “AzTV”ni, 7%-i “Xezer TV”ni, 7%-i ise “İTV”ni seçib. “Torpaqlarımızın işğalçılardan azad edilmesi barede emr verilerse harada xidmet etmek isterdiniz” sualına respondentlerin 83%-i “Veten çağırırsa, xidmet yeri seçilmir”,-deye bildiribler.
Bu sorğu haqqında qhtXeber.az ve ... Ardını oxumaq »
Baxışlar: 1193 | Əlavə etdi: GVB | Tarix: 12.03.2010 | Şərhlər (0)

Azerbaycanda bu bayram 4 milyon 592 min neferi ehate edir
Bu gün Beynelxalq Qadınlar Günüdür. 8 mart postsovet respublikalarında, habele Anqola, Burkina-Faso, Qvineya-Bisau, Kamboca, Çin, Konqo, Laos, Makedoniya, Monqolustan, Nepal, Şimali Koreya ve Uqandada qeyri-iş günü sayılır. BMT de 8 martı Beynelxalq Qadınlar Günü kimi tanıyıb.
Bezi tarixçilerin fikrince, martın 8-nin teqvime qırmızı reqemlerle düşmesinin sebeblerini bilmek üçün 1910-cu ilde hemin günün bayram kimi qeyd olunması teşebbüsünü ireli sürmüş Klara Setkinin şexsiyyetine, xüsusen onun milli mensubiyyetine nezer salmaq lazımdır. Yehudi Klara Setkinin teklif etdiyi 8 Mart günü 1910-cu ilde yehudilerin Purim bayramı ile üst-üste düşürdü (yehudi teqviminde Purim bayramının yeri deyişir). Purim bayramı ise yehudilerde qadın ağlı, eyni zamanda bu milletin özünümüdafie haqlarını simvolize edir.

Bibliya revayetlerine göre, ... Ardını oxumaq »

Baxışlar: 901 | Əlavə etdi: GVB | Tarix: 08.03.2010 | Şərhlər (0)

Bu gün Genc Vetenperverler Birliyinin fexri üzvü olan Memmedov Malik ve Birliyimizin üzvü, teqaüdde olan herbçi Haqverdiyev Elesger beyin doğum günüdür. Bu münasibetle Birliyin bütün üzvleri adından onları tebrik edir, sağlam heyat arzu edirik.
Baxışlar: 718 | Əlavə etdi: GVB | Tarix: 05.03.2010 | Şərhlər (0)

Genc Vetenperverler Birliyi 5 mart Beden Terbiyesi ve İdman günü münasibeti ile tedbir keçirib. Tedbirde çıxış eden teşkilatın sedri Müqamet Eliyev beden terbiyesi ve idman günü münasibeti ile tedbir iştirakçılarını ve idmanseverleri tebrik edib. O qeyd edib ki, idmanın inkişafı sağlam nesil, basılmaz ordu demekdir: “Azerbaycanda idmanın inkişafı kütlevi beden terbiyesinin temelini qoyan, növünden asılı olmayaraq idmanı inkişaf etdiren, beynelxalq arenada tanıdan mehz ulu önderin adı ile bağlıdır”. O vurğulayıb ki, Gencler ve İdman Nazirliyinin yaradılması, Milli Olimpiya Komitesinin işinin tekmilleşdirilmesi müsteqilliyin berpasından sonra Heyder Eliyevin, sonra ise prezident İlham Eliyevin idmana olan qayğı ve diqqetinin tezahürüdür. Tedbirde hemçinin, VKC karate-do üzre Federasiyanın prezidenti Nureddin Quliyev, meşqçi Hamlet Elili, Ebdül Abasquliyev, idmançılar Nuru Quliyev ve diger idmançılar cıxış ed ... Ardını oxumaq »
Baxışlar: 879 | Əlavə etdi: GVB | Tarix: 05.03.2010 | Şərhlər (0)

Genc Vetenperverler Birliyi Gencler ve İdman Nazirliyinin İdman Kompleksinde “Xocalı qan yaddaşımızdır” mövzusunda tedbir keçirib. Tedbirde birliyin İdare Heyetinin üzvleri, idman federasiyalarının nümayendeleri, meşqçiler, idmançılar ve valideyinler iştirak edib. Tedbirde evvelce soyqırım qurbanlarının xatiresi bir deqiqelik sükutla yad edilib. GVB-in sedri Müqamet Eliyev bildirib ki, birliyin İdare Heyetinin qerarı ile fevral ayı “Xocalı soyqrımı XX esrin en dehşetli faciesi” elan olunub. O, GVB-nin Teşkilat Komitesi terefinden fevral ayı erzinde facie ile bağlı silsile tedbirlerin keçirildiyini diqqete çatdırıb. “Ermeniler 1992-ci il fevralın 25-den 26-a keçen gece, Xankendindeki Rusiyanın 366-cı motoatıcı alayanın kömeyi ile Xocalı şeherinde misli görünmemiş soyqırımı heyata keçiribler. Neticede bir gecede 613 dinc ehali, o cümleden 63 uşaq, 106 qadın, 70 qoca öldürülüb. Onlardan 56-sı xüsusi qeddarlıq ve işgencelerle qetle yetirilib, 27 aile tamam mehv edilib, 230 aile başçısını i ... Ardını oxumaq »
Baxışlar: 1018 | Əlavə etdi: GVB | Tarix: 27.02.2010 | Şərhlər (0)

« 1 2 ... 72 73 74 75 76 ... 80 81 »
Axtarış
Təqvim
«  İyun 2024  »
BBeÇaÇCaCŞ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Yazıların arxivi
Design by UsiGroup  © 2024